14 grudnia 2014

Rzeźnia

     
Gdańska rzeźnia została wybudowana w latach 1892/94. Jej zadaniem było zaopatrzenie mieszkańców w mięso pochodzące z uboju. Kompleks składa się z specjalnych chłodni, zamrażalni,fabryką lodu oraz oddzielną chłodnie do jaj. Według informacji z lat XX wywnioskować można, że zapotrzebowanie Gdańska wynosiło 2000 świń, 500 wołów i 600 sztuk drobniejszych zwierząt tygodniowo. natomiast wielkość zakładów pozwalała w tym czasie na ubój dodatkowych 6000 świń (tygodniowo) z przeznaczeniem na eksport. Rzeźnia posiadała własną bocznicę kolejową ulokowaną wzdłuż opływu Motławy oraz nabrzeże portowe, które przyjmowało statki morskie o wielkości do 1000 RT.










W czasach XIX i XX w. Gdańsk przechodził proces gwałtownej urbanizacji, powstawało wiele nowych firm oraz fabryk. Zakład przetrwał walki o Gdańsk w 1945r. Po wojnie został uruchomiony ponownie. Niestety z czasem sytuacja się pogorszyła, nastała wolność gospodarcza, a firma splajtowała, zaczęła się wielka wyprzedaż majątku. Obiekt przestał być chroniony, co spowodowało jego dewastacje oraz  rozpoczęły się kradzieże i wandalizmy.







Proces "usuwania" budynków Zakładów Mięsnych z rejestru zabytków rozpoczął się w 2001 r. Na wniosek prywatnych właścicieli generalny konserwator zabytków skreślił wówczas z rejestru osiem budynków. Po upływie roku - kolejne trzy, tym razem na wniosek prezydenta Gdańska. Wszystkie wnioski o wykreślenie z rejestru motywowano fatalnym stanem technicznym budynków oraz ich destrukcją, do czego przyczyniło się nie tylko rozkradanie elementów konstrukcyjnych, ale głównie pożary.





Gdy właścicielem terenu dawnych Zakładów Mięsnych stała się prywatna firma z Hiszpanii, w 2007 i 2010 r. otrzymała ona od konserwatora wojewódzkiego nakazy zabezpieczenia istniejących obiektów. Tymczasem konserwator, po przeprowadzonej kontroli, wydał kolejną decyzję w sprawie Zakładów Mięsnych. Zgodnie z nią, właściciel zagraniczna firma "Iberdom", która jest częścią hiszpańskiej grupy "Labaro" musi w istniejących jeszcze obiektach, tj. hali skupu małego bydła, hali uboju krów, restauracji oraz w budynku zarządu rzeźni usunąć nieszczelności w pokryciach dachów, przywrócić zdemontowane oraz wzmocnić istniejące elementy układu konstrukcyjnego budynków, usunąć w sposób trwały braki wypełnienia otworów okiennych i drzwi zewnętrznych, tak aby uniemożliwiać wstęp do nich osobom niepowołanym.





Właściciel jest zobowiązany do  sporządzenia inwentaryzacji obiektów i ekspertyzę stanu technicznego. Mimo wielu prób ze strony władz kontakt z właścicielami nie jest możliwy, gdyż firma nie odpowiada. Sytuacja Polskich zabytków jest na dzień dzisiejszy tragiczna, wiele z nich wciąż nie doczekało się gruntownego remontu. Tereny na którym stoją są wykupowane, budynki burzone, a na ich miejscu powstają nowe osiedla, czy centra handlowe.



















Zakład składał się z poszczególnych budynków:
– restauracja,
– budynek zarządu rzeźni,
– hala skupu małego bydła,
– budynek dezynfekcyjny,
– hala skupu koni i krów,
– hala skupu Ewif,
– hala uboju Ewif,
– chlewnia,
– hala uboju krów,
– hala uboju małego bydła,
– chlewnia małego bydła,
– chłodnia,
– przetwórnia,
– stajnia i wozownia,
– hala uboju koni,
– hala uboju bydła,
– przetwórnia gotowalnia,
– kotłownia,
– magazyn zbożowy,
– magazyn zbożowy.
Ogólna ocena: 7/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz